آشنایی با انواع ماسک غواصی - کارگاه کاسپین

آشنایی با انواع ماسک غواصی - کارگاه کاسپین

ماسک غواصی یکی از ساده ترین و الزامی ترین تجهیزات غواصی است. توسط این عینک ها غواصان قادر خواهند بود تا زیر آب دید شفاف تری داشته باشند.

آشنایی با انواع ماسک غواصی

ماسک غواصی

ماسک غواصی یکی از ساده ترین و الزامی ترین تجهیزات غواصی است. توسط این عینک ها غواصان قادر خواهند بود تا زیر آب دید شفاف تری داشته باشند. علاوه بر این، ماسک غواصی مانع از ورود آب به بینی و چشم هم می شود.

بیشتر بخوانید: بهترین دوربین غواصی

ماسک غواصی

ماسک غواصی ممکن است دارای یک شیشه نشکن که جلوی چشم ها قرار می گیرد و قاب پلاستیکی یا سیلیکونی که برای جلوگیری از ورود آب به داخل آن پرس شده است باشد. بعضی از ماسک ها ممکن است دارای لنز باشند و به دارنده اجازه می دهند که لنز را بر اساس نسخه ی پزشک تنظیم کنند. در هنگام غواصی آزاد که در آب های عیمق با تغییر فشار همراه است ممکن است لنز ها از جنس پلاستیک پلی کربنات باشند. همه ی ماسک ها برای ثابت ماندن در جایکاه خود دارای بند الاستیکی هستند.

 ماسک های غواصی که در آب های عمیق استفاده می شوند باید طوری ساخته شوند که اجازه ی خروج هوا را از بینی بدهند و در عمق زیاد به علت فشار به ازای هر ده متر در آب فشرده نشوند.

بیشتر بخوانید: تجهیزات هوای فشرده تنفسی آتش نشانی

انواع ماسک غواصی

انواع ماسک غواصی

1. ماسک غواصی تمام صورت ارتباطی

اکثر ماسک های full face دید 180 درجه‌ به غواص می دهند. این ماسک محافظت کامل برای صورت غواص فراهم  می کند و تمامی صورت غواص را در زیر آب می پوشاند. در زمان استفاده از این ماسک، فرد می تواند از طریق دهان یا بینی دمیده یا نفس بگیرید. این ماسک ها اغلب جهت غواصی در آب های سرد یا آلوده مورد استفاده قرار می گیرند.

2. ماسک تمام صورت اسنورکل دار

این سری از ماسک ها برای غواصی اسنورکلینگ کاربرد دارند. ماسک اسنورکل های تمام صورت مزیت های بسیار خوبی نسبت به ماسک اسنورکل های جدا دارند. یکی از مهم ترین مزیت ها نحوه تنفس طبیعی می باشد.

البته برخی از این ماسک ها دارای مجوز پزشکی برای استفاده نیستند و ممکن است سبب ایجاد مشکل تنفسی و حتی بیهوشی زیر آب شود. این ماسک در قسمت داخلی دارای بخشی تحت عنوان ماسک داخلی اورانازال دارد. ماسک اورانازال داخلی دم و بازدم و کیفیت تنفس (عدم افزایش co2 در داخل ماسک) را کنترل می کند. این ماسک تمام صورت را می پوشاند و دید 180 دارد.

۳. ماسک های فاقد چارچوب

ماسک های فاقد چارچوب تک لنزی هستند و دید بسیار عالی در زیر آب ایجاد می کند. این ماسک ها دارای شیشه آبدیده هستند. برای راحتی بیشتر، از لاستیکی دو لایه از جنس سیلیکون در آن استفاده شده است. از مزایای این ماسک غواصی، سبک تر بودن آن است.

4. ماسک غواصی طبی

برخی از غواصان عینک طبی خود را زیر ماسک می زنند، در این شرایط اگر دسته های عینک نازک و انعطاف پذیر باشد، مشکل زیادی در زیر آب نخواهند داشت. اما نسل جدیدی از لنزهای طبی مخصوص ماسک غواصی این مشکل را برای غواصان رفع نموده است.

غواصانی که نیاز به ماسک غواصی طبی دارند، قبل از سفارش یاید فروشنده را از نمره ماسک خود آگاه کنند تا لنز مورد نظر آن ها دقیقاً مطلبق با نمره چشم آن ها تامین گردد.

 

5. ماسک غواصی ماوراء بنفش

این ماسک غواصی مانع از ورود اشعه مضر ماورا بنفش به شبکه چشم می شود.

6. ماسک غواصی پانوراما

در ماسک های پانوراما لنزهایی در دو طرف راست و چپ به کار می رود که دید محیطی ماسک غواصی را افزایش می دهند.

7. عینک غواصی هیدرو اپتیکس

این ماسک دارای لنزهای خمیده است. لنزهای خمیده دید بسیار زیادی ارائه می دهد و در نتیجه دید بسیار وسیع تری می دهد.

۸. ماسک های تک لنزی یا دو لنزی

ماسک های تک لنزی معمولاً در فروشگاه ها راحت تر یافت می شوند. در صورتی که شخص با یک میدان دید کوچک احساس ترس می کند، بهتر است از لنزهای دوتایی استفاده کند. بستگی به ترجیح هر فرد دارد که کدام را می پسندد.

 

۹. ماسک های ضد بخار

بسیاری از ماسک ها دارای تکنولوژی ضد بخار هستند. در غیر این صورت می توان از خمیر دندان یا مایع ضرف شویی برای جلوگیری از بخار نمودن در ماسک غواصی استفاده کرد. برای حفظ لایه ضد بخار بر روی لنز ماسک، از گذاشتن آن روی پیشانی و یا پاک کردن آن توسط پارچه، جدا خودداری فرمایید.

بیشتر بخوانید: فروش تجهیزات غواصی

راهنمای انتخاب یک ماسک

راهنمای انتخاب یک ماسک

ماسک های full face برای شرایط خاصی استفاده می شوند.( به جز ماسک اسنورکل های تمام صورت اسنورکلینگ) برای مثال، در آب های سرد بهتر است از ماسک های تمام صورت استفاده شود. اگر هدف ارتباط زیر دریا با یکدیگر است بهتر است از ماسک های تمام صورت ارتباطی استفاده شود.

سایز ماسک غواصی

سایز ماسک غواصی

• آسانترین راه برای تشخیص ماسکی مناسب شما (فیت شدن ماسک در صورت) گذاشتن ماسک بر روی صورت بدون بستن بند آن و دم از طریق بینی است. به طوری که ایجاد خلاء نسبی کند. (در صورتی که ماسک از صورت بیافتد، آن اندازه شما نیست.)

• نقاطی را که احساس ناراحتی می کنید را به خاطر بسپارید.

• همچنانکه ماسک روی صورت شماست به دور و اطراف نگاه کرده و مطمئن شوید که همه چیز به خوبی دیده می شود، زیرا اگر زیر آب بروید، بدتر هم می شود.

• بند ماسک باید ماسک را حمایت کند و نه اینکه آن را محدود کند. یک بند پهن معمولاً فشار را به همه جای سر منتشر می کند.

بیشتر بخوانید: آشنایی با انواع کمپرسور پیستونی

حجم داخل ماسک غواصی

حجم داخل ماسک غواصی

حجم ماسک به میزان هوای موجود در ماسک گفته می شود. معایب و مزایای ماسک کم حجم با حجم بالا عبارتند از:

۱- ماسک کم حجم

 – به هوای کمتری نیاز دارد

 – به دلیل هوای کمتر بر روی صورت فیت شده و شانس اینکه آب به دورن ماسک نفوذ کند، کم است.

 – دید وسیع: چون ماسک های کم حجم به صورت نزدیکتر هستند، تنها بخش کوچکی از ماسک مانع از دید غواص می شود.

 – به سرعت قابل تمیز کردن با آب است.

 – هوا کمتر به هدر می رود.

 – کنترل شناوری غواص با آن بهتر است.

۲- ماسک با حجم بالا

– برای اشخاصی با صورتی بزرگتر طراحی شده است.

– به هوای بیشری نیاز دارد.

– در بعضی نمونه‌ها دارای چندین پنجره بزرگ است و دید از تمامی زوایای ماسک، امکان پذیر است.

– به سهولت قابل فیت شدن بر صورت برای اشخاصی با صورت نسبتاً بزرگ است.

– هوای بیشتری هدر می رود.

– به تلاش بیشتری برای پاک کردن آن نیاز است.