کمپرسور شارژ هوای فشرده 09113913241 - کاسپین

کمپرسور شارژ هوای فشرده 09113913241 - کاسپین

در بسیار از کارگاه ها کارخانه ها و صنایع از هوای فشرده برای تبدیل انرژی و افزایش کارایی و پیشبرد کار استفاده می شود.

کمپرسور شارژ هوای فشرده

کمپرسور فشار قوی چیست؟

در بسیار از کارگاه ها  کارخانه ها و صنایع از هوای فشرده برای تبدیل انرژی و افزایش کارایی و پیشبرد کار استفاده می شود. اکثر مشاغل مانند آتش نشانی، دندانپزشکی، صنایع مختلف پتروشیمی، کشتیرانی، مواد غذایی و غیره نیاز به هوای متراکم و فشرده نیاز دارند. 

کمپرسور شارژ هوای فشرده

کمپرسور فشار قوی مدل پیشرفته ای از کمپرسور های پیستونی است و بر خلاف کمپرسور های معمولی که محدوده تولید فشار بین 8 تا 10 بار می باشد، در کمپرسور های فشار قوی به واسطه فشرده سازی 2 تا 4 مرحله ای امکان ایجاد فشار چندین برابر بین20 تا 1000 بار وجود دارد. بنا بر تعریف ، در کاربرد هایی که فشار بالای 20 بار و هوادهی بین 600 تا 2000 لیتر بر دقیقه مورد نیاز باشد کمپرسور های فشار قوی کاربرد خواهند داشت.

بیشتر بخوانید: کمپرسور باور آلمان

مکانیزم عملکرد کمپرسور فشار قوی به این صورت می باشد که ابتدا هوای محیط به درون هوا ساز مکیده می شود، پس از فشرده سازی وارد مخزن ذخیره هوای فشار قوی شده و مقداری از کندانس هوا ته نشین می گردد. درمرحله بعد هوای فشرده شده وارد تله آبگیر (Water Separator) مخصوص هوای فشرده می شود و حدود 40 درصد از رطوبت هوا از آن جدا می گردد، سپس به فیلتر اولیه وارد و ذرات غبار موجود در آن به اندازه 2 میکرون جذب می گردد، در این مرحله، هوای پاک با خلوص بالا وارد درایر تبریدی م ود و تمام رطوبت و کندانس باقی مانده از آن جدا شده و در آخر هوای فشرده شده توسط میکروفیلتر ثانویه که مخصوص هوای فشار قوی است به اندازه 0.01 میکرون فیلتراسیون می شود تا هوای خشک و کاملا پاک برای مصرف آماده شود.

کمپرسورهای فشار قوی توانایی فشرده سازی هوا، نیتروژن، گاز طبیعی، هیدروژن، دی اکسید کربن، مونو اکسید کربن، هلیوم و غیره را دارند.

بیشترین کاربرد این کمپرسور ها در مواردی چون تامین هوای تنفسی غواصی، آتشنشانی و امداد و نجات،  پـیـنت بـال،  صنایع نظامـــی و .... می‌باشد. این کمپرسورها به گروه های زیر تقسیم می شوند:

1- کمپرسور تک استج پیستونی با قابلیت فشرده سازی گاز تا فشار حدودا ۱۰ بار

2- کمپرسور دو استج پیستونی با توان فشرده سازی گاز تا فشار حدودا ۶۸ بار

3- کمپرسورهای چند استیج (کمپرسورهای فشار قوی) ترکیبی سه، چهار ، پنج استیج که توان فشرده سازی هوا بیش از ۶۸ بار را دارند.

بیشتر بخوانید: تعمیر کمپرسور پینت بال 

همچنین می توان آنها را طبق طرح و اصل کار طبقه بندی کرد:

کمپرسور تک مرحله ای (Single-stage)

کمپرسور متقابل دو مرحله ای (Two-stage)

کمپرسور مرکب

کمپرسور دوار پیچ

کمپرسور توربو

کمپرسور گریز از مرکز

کاربرد کمپرسور فشار قوی

غواصی

کمپرسور پینت بال

کمپرسور تولید ظروف pet

کمپرسور پر کردن کپسول

کمپرسور آتش نشانی

کمپرسور کشتی رانی

کمپرسور ریخته گری

کمپرسور سند بلاست سنگ و گرانیت

کمپرسور راه اندازی ژنراتور ها

کمپرسور هوای فشرده

کمپرسور هوای تنفسی جزو تجهیزاتی هستند که در صنایع مختلفی کاربرد دارند، از مهمترین آنها می توان به این موارد اشاره نمود:

کارخانه‌های خودروسازی، نیروگاه‌ها، کشتی‌ها، تولید، ساخت و سازها، جوشکاری،صافکاری و پر کردن کپسول های هوای تنفسی 

بعضی از کمپرسورها به صورت حرفه ای و تخصصی فقط برای موارد فوق کاربرد دارند.

بیشتر بخوانید: تعمیر پمپ باد

از جنبه های مختلفی کمپرسور ها قابل دسته بندی هستند، اما رایج ترین این دسته بندی ها بر اساس نوع عملکردشان می باشد. از این مدل کمپرسورها برای تامین هوای پالایش شده تنفسی طبق استاندارد CE EN12021 و با فشار ۲۰۰ و ۳۰۰ بار استفاده می‌شود، ویژگی این کمپرسورها خاص چنین شرایطی است.

نحوه عملکرد این سیستم ها به صورت برقی یا موتوری است و ظرفیت‌های خروجی آن ها از 100 الی1300لیتر در دقیقه را شامل می شود.

كمپرسور هواي تنفسي چیست؟

کمپرسور هوا نیرو را با استفاده از موتور الکتریکی، موتور دیزل یا بنزین و غیره به انرژی بالقوه ذخیره شده در هوای تحت فشار تبدیل می کند و هوا را در مخزن ذخیره می کند و فشار را افزایش می دهد. وقتی فشار مخزن به حد مورد نیاز می رسد، کمپرسور هوا خاموش می شود.

از این مرحله به بعد هوای فشرده شده در مخزن نگه داشته می شود تا در موقع مناسب استفاده شود. انرژی موجود در هوای فشرده شده کاربردهای مختلفی دارد، در این فن اوری از انرژی جنبشی هوا در هنگام آزاد شدن و مخزن کم فشار استفاده می شود. وقتی فشار مخزن کم شود، کمپرسور هوا دوباره روشن می شود و مخزن را دوباره با هوای تحت فشار پر می کند.

بیشتر بخوانید: لباس غواصی مخصوص آب های سرد

یک کمپرسور هوا با پمپ تفاوت دارد، زیرا کمپرسور برای هر نوع گاز و هوا کار می کند، در صورتی که پمپ ها با یک مایع کار می کنند.

کمپرسورهای هوا دو مرحله دارند، عملیات فشرده سازی و عملیات رهاسازی

میزان سرعتی که کمپرسور می تواند هوا متراکم کند، با فوت مکعب در دقیقه (cfm) بیان می شود. فشار اتمسفر در نحوه حرکت سریع هوا به داخل سیلندر موثر است، در نتیجه cfm با فشار اتمسفر متفاوت می باشد.

همچنین این ویژگی با توجه به دما و رطوبت هوا نیز متفاوت است. برای ایجاد یک رابطه مساوی، سازندگان پای استاندارد مکعب در دقیقه (scfm) را به عنوان cfm در سطح دریا با 68 درجه فارنهایت هوا در رطوبت نسبی 36٪ محاسبه می کنند. 

کاربرد پمپ هوای تنفسی 

از کمپرسور هوای تنفسی برای مواقعی که هوای محیط آلوده است و یا امکان تنفس در محیط مورد نظر وجود ندارد می توان استفاده کرد، در اماکن درمانی و بیمارستان ها نیز می توان از این دستگاه در جهت تولید هوایی پاک و با فشار مشخص استفاده کرد. دستگاه باید کاملا بر اساس استانداردهای بین المللی ساخته شده باشد.

یکی از پرکاربردترین موارد استفاده کمپرسور هوای تنفسی، تأمین هوای تنفسی برای افراد است. کمپرسور هوای تنفسی در کپسول های غواصی و کمپرسور هوای تنفسی در کپسول های آتش نشانی از موارد پر استفاده این دستگاه است.

بیشتر بخوانید: کمپرسور تنفسی آلمانی 

طبقه بندی كمپرسور های هواي تنفسي

کمپرسورها با توجه به فشار تحمل طبقه بندی می شوند:

1-کمپرسورهای کم فشار هوا (LPAC) که دارای فشار تخلیه 150 psi یا کمتر هستند

2-کمپرسورهای فشار متوسط که دارای فشار تخلیه 151 psi تا 1000 psi هستند

3-کمپرسورهای هوای کم فشار (HPAC) که دارای فشار تخلیه بالای 1000 ps هستند

طبقه بندی طبق طرح و اصل کار 

کمپرسور تک مرحله ای (Single-stage)

کمپرسور متقابل دو مرحله ای (Two-stage)

کمپرسور مرکب

کمپرسور دوار پیچ

کمپرسور توربو

کمپرسور گریز از مرکز

بیشتر بخوانید: کمپرسور اسکرو

کمپرسور هواي تنفسي در كپسول هاي ٢٠٠ بار غواصي

کمپرسور هوای غواصی یک کمپرسور گازی است و یک غواص مجهز به تجهیزات کامل می تواند از این هوای تنفسی به صورت مستقیم استفاده نماید، یا سیلندرهای غواصی را با هوای پر فشار به اندازه کافی خالص پر کند تا از آن به عنوان گاز تنفسی استفاده شود.

معمولا كمپرسور هواي غواصي با فشار كم، دارای فشار تحقيق تا 30 بار می باشد كه متناسب با عمق غواص قابل تنظیم است. یک کمپرسور غواصی با فشار بالا دارای فشار تحویل است که معمولا بیش از 150 بار است و بین 200 تا 300 بار می باشد. 

به طور کلی کمپرسورهای غواصی فشار بالا، کمپرسورهای هوای برگشت پذیر سه یا چهار مرحله ای هستند که با یک روغن کمپرسور معدنی درجه یک یا مواد مصنوعی درجه بالا و عاری از مواد افزودنی سمی روغن کاری می شوند. چند مورد از سیلندرهای با روکش سرامیکی از حلقه های O استفاده می کنند، نه حلقه های پیستون، کمپرسورهای روغن کاری شده فقط باید از روان کننده های مشخص شده توسط سازنده کمپرسور برای استفاده در هوا با تنفس استفاده کنند. 

کمپرسور

کمپرسور هواي تنفسي در كپسول هاي 3٠٠ بار آتش نشانی

با داشتن کمپرسور هوا، مراجعه آتش نشانان به فروشگاههای خدماتی کاهش می یابد و قادر خواهند بود بسیاری از کارهای تعمیر و نگهداری را در در محل کار انجام دهند. از کمپرسورهای هوا پیچ دوار و کمپرسورهای برگشت پذیر می توان برای توان طیف وسیعی از عملیات استفاده نمود.

بیشتر بخوانید: کمپرسور 420 لیتری تنفسی

این ابزارها می توانند فرآیندهای طولانی مدت و طولانی مشاغل سختی مانند آتش نشانی را به مشاغل ساده تبدیل کنند.

به طور کلی ، کمپرسورهای هوا مناسب برای آتش نشانی به طور معمول در دو نوع قرار می گیرند : پیچ معکوس و چرخشی